למעקות של ברזל יש שימושים שונים, גם בתוך הבית וגם מחוצה לו. השער שבגדר, דלת סורגים למרפסת, מעקה למדרגות ומעקה לגג. חשוב שהמעקה יהיה חזק ולכן הוא מברזל. הברזל הוא חזק ומחזיק מעמד שנים רבות. ברוב המקרים מעקות ברזל עשויים ברזל מגולוון, ברזל שצופה בשכבה של אבץ. השכבה הזו מגנה עליו ועדיין יש לצפות אותו בצבע שימנע חלודה. החלודה נוצרת כשהברזל בא במגע עם חמצן.  

צורות של מעקות ברזל

  • פסים ישרים עגולים או מרובעים
  • פסים מכופפים בצורת גל
  • מעויינים או עיגולים לעיטור הסורגים
  • יציקה בצורות של עלים וענפים
  • שילוב עם זכוכית או עם עץ
  • גלים בצורה לא סימטרית

בבתים חדשים, כבר בשלב התכנון, האדריכל יכול לתכנן את צורת המעקה. יש מעקות שהעיצוב שלהם מורכב והם מייקרים מאד את המבנה. לעומתם, יש מעקות ברזל שהקישוט שלהם הוא כבר סטנדרט בייצור ואפשר לבחור אותם. או אז הקישוט שומר על מחיר רגיל שלהם. אפשר לבחור גם מעקות שהם מברזל יצוק. זאת אומרת שהמעקה כולו ניצוק בצורה המבוקשת ואין בו כמעט ריתוכים. לפעמים כדאי לרכוש מעקה כזה כדי לחסוך בנקודות משענת עם הבטון ולפעמים הוא מתאים יותר לעבודות חוץ, כי כאמור, אין מקומות ריתוך שעלולים לתפוס חלודה.

שערים ודלתות סורגים

דלת סורגים מאפשרת לאוורר את החדר אבל לא מאפשרת לאף אחד להיכנס, רק לרוח. דלת כזו כדאי שתהיה יפה והייצור של מעקות ברזל מתאים גם לדלתות שהן סורגים, כמו דלתות יציאה למרפסת או בכניסה אל הבית. המעקה אמנם נמוך אבל הייצור הוא אותו ייצור ואפשר לקנות גם דלת סורגים שעשוייה ברזל. הברזל ישמור עליה חזקה ואז אפשר גם להתקין בה מנעול טוב ואמין.

מעקה מברזל יכול להיות שער יפה לגינה ויכול להיות מגן במדרגות. המעקה משפיע על המראה הכללי של המקום, גם אם זו חצר וגם אם אלו מדרגות פנימיות. בשני המקרים, אחרי שהוחלט על העיצוב, כדאי לשמור על תחזוקה טובה של המעקות העשויים ברזל ולצבוע אותם בצבע מתאים כדי להגן על המתכת.

 

Related Posts